Vlada usvojila nove mjere za pomoć u poslovanju MSP-ovima uslijed problema uzrokovanih COVID-19 virusom - Calluro.hr

Vlada usvojila nove mjere za pomoć u poslovanju MSP-ovima uslijed problema uzrokovanih COVID-19 virusom

18.03.2020.


S obzirom na novonastalu gospodarsku situaciju uzrokovanu korona virusom, a koja ponajviše pogađa MSP-ove, Vlada je na jučerašnjoj sjednici usvojila poduzetničke mjere kojima se nastoji olakšati predstojeća kriza koju će virus uzrokovati u poslovanju.

Poduzetnicima koji su u tijeku provedbe EU projekata s rokom završetka u ožujku, travnju i svibnju omogućiti će se produljenje trajanja projekata za 90 dana. Produljiti će se i obveza povrata sredstava s rokom dospijeća u ožujku, travnju i svibnju također za 90 dana za sve projekte (su)financirane iz OPKK. Biti će moguće privremeno obustaviti ili odgoditi provedbu projekata i plaćanja povrata te će se uvažavati smanjeno ostvarenje planiranih indikatora projekata.

HBOR uvodi moratorij na kreditne obveze klijenata po postojećim plasmanima te reprogramiranje postojećih kredita uz uvođenje počeka u otplati glavnice kredita. Također, poduzetnicima će se odobravati krediti za likvidnost, financiranje plaća, režijskih troškova i ostalih osnovnih troškova poslovanja, tzv. „hladni pogon“.

HAMAG-BICRO je smanjio kamate na sve zajmove (ESIF Mikro i Mali zajmovi – od 0,1% do 0,5%; ESIF Mikro zajam za obrtna sredstva – od 0,5% do 1%). Povećana je alokacija sredstava za zajmove za obrtna sredstva. Uveden je moratorij na sve rate ESIF zajmova te je produljen rok otplate/korištenja kredita za koje je izdano jamstvo HAMAG-BICRO-a.

Također je povećana stopa jamstva za ESIF pojedinačna jamstva za kredite za obrtna sredstva na 80% glavnice kredita te je uspostavljen novi financijski instrument Mikro zajam za ruralni razvoj za obrtna sredstva s bržom obradom, duljim počekom i nižom kamatnom stopom.

Uvedene su i kontra garancije za 50% glavnice za obrtna sredstva kredita za turizam (kamatna stopa od 0,5% do 1%).

Poslovne banke obustavljaju sve mjere prisilne naplate prema svim dužnicima, uključujući pravne i fizičke osobe u razdoblju od 3 mjeseca. Poduzetnicima su na raspolaganju krediti za likvidnost i radni kapital ročnosti do tri godine te se provodi reprogram od strane kreditnih institucija prema označenim klijentima po ubrzanom postupku bez reklasifikacije u status neispunjavanja obveza.

Poduzetnicima koji primjenjuju porezne olakšice sukladno Zakonu o poticanju ulaganja poslovanje je olakšano kroz uvođenje počeka za obvezu očuvanja radnog mjesta, , a da se pritom ne gubi pravo na potporne mjere vezano za realizaciju investicijskih projekata koji se provode sukladno Zakonu o poticanju ulaganja.

Uvodi se i novi financijski instrument COVID – 19 zajmovi koji se odnosi na kreditiranje obrtnih sredstava za MSP-ove. Konkretni će se uvjeti definirati krajem ožujka, a s primjenom će se započeti početkom travnja. Predviđena financijska alokacija iznosi 380 milijuna kn.

Za poslovne subjekte u turizmu uvedena je odgoda plaćanja turističke članarine. turističke pristojbe i korištenje koncesije na turističkom zemljištu u kampovima. Aktivirane su potpore za programe financiranja obrtnih sredstava i poboljšanje likvidnosti ugroženih gospodarstvenika u turizmu.

*** Omogućena je i interventna nabava dezinfekcijskih sredstava, sapuna i deterdženata za pranje, sredstava za dezinfekciju zatvorenih prostora, bolnica i drugih ustanova te zaštitne opreme za potrebe borbe protiv korona virusa, kao i ostalih proizvoda od potencijalno ugroženih industrijskih i poljoprivrednih proizvođača, te njihovo uvrštavanje u Bilancu strateških robnih zaliha.

vrh stranice