Najava natječaja za prijavu istraživačkih projekata na Program poticanja istraživačkih i razvojnih aktivnosti u području klimatskih promjena - Calluro.hr

Najava natječaja za prijavu istraživačkih projekata na Program poticanja istraživačkih i razvojnih aktivnosti u području klimatskih promjena

25.11.2015.

Financirat će se istraživački i razvojni projekti u trajanju od 1 do 2 godine, u iznosu do 100% prihvatljivih troškova, u vrijednosti od 500.000 kuna do 2 milijuna kuna, s ukupnom financijskom omotnicom u vrijednosti od 17 milijuna kuna.
U studenom 2015. godine Vlada Republike Hrvatske je usvojila Program poticanja istraživačkih i razvojnih aktivnosti u području klimatskih promjena za razdoblje od 2015. do 2016. godine. Radi se o prvom u nizu planiranih programa financiranja istraživanja i razvoja u području klimatskih promjena iz prihoda od prodaje emisijskih jedinica (Plan korištenja financijskih sredstava dobivenih od prodaje emisijskih jedinica putem dražbi u Republici Hrvatskoj za razdoblje od 2014. do 2016. godine). Njime se želi uvesti dobra praksa povezivanja politike smanjivanja emisija CO2 s razvojem 'zelenih' tehnologija. 

Prvi natječaj se očekuje krajem prosinca 2015. godine i bit će otvoren 60 dana, a početak financiranja projekata predviđeno je sredinom 2016. godine.

Namijenjen je znanstvenim organizacijama (visoka učilišta, javni znanstveni instituti te druge pravne osobe koje obavljaju znanstvenu djelatnost) za financiranje projekata vezanih za problematiku praćenja i ublažavanja klimatskih promjena, s posebnim naglaskom na smanjenje emisija stakleničkih plinova, ali i drugih srodnih utjecaja i posljedica koje klimatske promjene imaju na poljoprivredu, šumarstvo, hidrologiju, ljudsko zdravlje, bioraznolikost, promet i sl.
Natječaj je otvoren za sve struke i prihvatljive istraživačke organizacije koje mogu pridonijeti rješavanju navedenih problema.

U procesu odabira istraživačkih projekata i timova bit će korišteni visoki standardi znanstvene i stručne kompetitivnosti, a što uključuje i međunarodno istorazinsko vrednovanje. Kriteriji za vrednovanje projektnih prijedloga temeljit će se na kriterijima znanstvene kompetitivnosti, inovativnosti te doprinosa predloženog istraživanja i mogućnosti primjene rezultata u društvenom i/ili gospodarskom sektoru.
Kao važan ishod ovih projekata očekuju se i rezultati koji će omogućiti znanstveno utemeljeno donošenje razvojnih politika koje provodi Vlada Republike Hrvatske i druga relevantna tijela. Ovime se potiče hrvatska akademska zajednica na aktivnije sudjelovanje u rješavanju nacionalno važnih problema vezanih uz klimatske promjene i povezanih mjera, a osobito energetske održivosti uz međusobnu suradnju različitih struka radi održivog razvoja društva.

Detaljnija razrada prioritetnih područja istraživanja, prihvatljivih troškova te uvjeta dodjele bespovratnih sredstava bit će definirana u okviru natječaja, a detaljne informacije vezane uz natječaj bit će naknadno dotupne.

Izvor: www.mzoip.hr


vrh stranice